Bezpieczna Kultura dla Młodych

Projekt pt. „Bezpieczna Kultura dla Młodych” został skierowany w szczególności do młodych osób zamieszkujących obszar województwa podkarpackiego, którzy żywo interesują się polskim dziedzictwem kulturowym. Główne założenia projektu przewidywały realizację cyklu seminaryjno-szkoleniowego, organizację ogólnopolskiej konferencji naukowej, a także przygotowanie specjalistycznych materiałów edukacyjnych z których ciągle korzystają zarówno uczniowie, jak i nauczyciele.


Cykl seminaryjno-szkoleniowy zrealizowaliśmy w Rzeszowie, Strzyżowie, Ropczycach, Sanoku, a także w Jarosławiu. Z każdym spotkaniem liczba zainteresowanych się powiększała. Jako Fundacja Misji Obywatelskiej prognozowaliśmy, że w projekcie weźmie udział około 150 osób. Realizacja zadania pozytywnie nas zaskoczyła, ponieważ liczba uczestników wyniosła blisko 400 osób. Liczba ta kilka miesięcy wcześniej była jedynie cichym marzeniem.

Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Problemy i wyzwania bezpieczeństwa kulturowego – od teorii do praktyki” okazała się wspaniałym podsumowaniem naszych prac. Otrzymała honorowy patronat Ministra Edukacji i Nauki. Czynny udział w konferencji wzięli przedstawiciele lokalnych i regionalnych władz, akademicy, doktoranci oraz studenci. Konferencja miała charakter hybrydowy.

W ramach projektu zostały opracowane materiały edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych, a także szkół ponadpodstawowych na temat dezinformacji i manipulacji polską historią i kulturą. Materiały powstały dzięki współpracy z Polskim Towarzystwem Bezpieczeństwa Narodowego, którego eksperci (dr hab. Jarosław Tomasiewicz, prof. UŚ, dr Kamil Baraniuk, dr Michał Piekarski, dr Karolina Wojtasik) pod kierownictwem dr Adama Krawczyka przygotowali materiały edukacyjne składające się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna miała na celu wyjaśnienie czytelnikowi podstawowych zagadnień i mechanizmów w zakresie manipulacji i dezinformacji. Z kolei część praktyczna miała na celu samodzielnie rozpoznanie przez ucznia na podstawie materiałów źródłowych przykładów dezinformacji i manipulacji polską historią i kulturą. Ponadto dla nauczycieli zostały przygotowane materiały pomocowe, które przy wyjaśnianiu pewnych zagadnień mogły okazać się pomocne.

Dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego

Partnerem projektu był Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Galeria

Seminaria i konferencja naukowa

Cytaty

tabliczka_bezpiecznakultura
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp