
FM REGRANTING 2024-2026
Nazwa projektu: Przystanek- Czas na Podkarpacką Młodzież! Edycja 2024-2026
Cel projektu: Projekt ma na celu zwiększenie zaangażowania młodzieży i młodzieżowych organizacji pozarządowych w życie publiczne przez wsparcie inicjatyw młodzieżowych, wzrost ich znaczenia w życiu publicznym oraz ich wzmocnienie instytucjonalne na terenie województwa podkarpackiego.
Beneficjent: Fundacja Misji Obywatelskiej
Program: Rządowy Program Fundusz Młodzieżowy
Wartość projektu: 1 000 000,00 zł
Kwota dotacji: 1 000 000,00 zł
Kilka słów o projekcie:
Projekt „Przystanek – Czas na Podkarpacką Młodzież! Edycja 2024–2026” to inicjatywa skierowana do młodzieży w wieku 15–29 lat, mająca na celu zwiększenie ich aktywności społecznej i obywatelskiej na terenie województwa podkarpackiego. Realizacja projektu opiera się na mechanizmie regrantingu, który umożliwia młodym ludziom przekształcenie swoich pomysłów w konkretne inicjatywy, oferując im wsparcie merytoryczne, finansowe i prawne. Dzięki szerokiemu wachlarzowi działań – od spotkań informacyjnych, przez konkursy dotacyjne, aż po szkolenia i współpracę z ekspertami – projekt ma stworzyć trwałą platformę do wymiany doświadczeń, budowania kompetencji oraz umacniania struktur, takich jak młodzieżowe rady i sejmiki. W efekcie inicjatywa przyczyni się do wzrostu znaczenia młodzieży w życiu publicznym regionu, umożliwiając im aktywny udział w kształtowaniu przyszłości Podkarpacia.
Realizacja projektu w 2024 roku
W 2024 roku w ramach projektu „Przystanek – Czas na Podkarpacką Młodzież! Edycja 2024–2026” Fundacja Misji Obywatelskiej zrealizowała szereg działań ukierunkowanych na aktywizację młodzieżowych rad i samorządów uczniowskich. Głównym działaniem było przeprowadzenie konkursu dotacyjnego o udzielenie dotacji na realizację inicjatyw zaplanowanych przez organizacje młodzieżowe.
W ramach ścieżki nr 1 „Tworzenie i aktywizacja rad młodzieżowych” realizowane były 3 projekty młodzieżowe, na dofinansowanie których przeznaczono 33500,00 zł. Z kolei w ramach ścieżki nr 2 „Aktywizacja samorządów uczniowskich i studenckich” zrealizowanych zostało 10 projektów młodzieżowych, na rzecz których przeznaczono 120 000,00 zł.
Kluczowe działania przeprowadzone w 2024 roku obejmowały organizację spotkań informacyjnych, które odbyły się we wszystkich powiatach województwa podkarpackiego. Celem spotkań, w których uczestniczyło 457 osób, było zapoznanie młodzieży z projektem, konkursem dotacyjnym oraz możliwościami wsparcia inicjatyw młodzieżowych. Organizacje młodzieżowe, które otrzymały wsparcie, z powodzeniem zrealizowały zaplanowane inicjatywy przez co projekt przyczynił się do wzmocnienia pozycji młodzieży w życiu publicznym oraz zwiększenia jej zaangażowania w sprawy lokalne w województwie podkarpackim.
Beneficjenci w edycji 2024:
- Samorząd Uczniowski w Nisku
Projekt: Natura i Ojczyzna – nasza wspólna odpowiedzialność
- Samorząd Uczniowski ZSZ w Dynowie
Projekt: SUper bohaterzy
- Młodzieżowa Rada Miejska w Boguchwale
Projekt: Młodzi, odważni, kreatywni
- Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół im. prof. J. Groszkowskiego w Mielcu
Projekt: Ja i moja Ojczyzna
- Samorząd Uczniowski LO w Lubaczowie
Projekt: Warsztaty z pierwszej pomocy i ratownictwa
- Młodzieżowa Rada Gminy Bukowsko
Projekt: Rozwojowa Rada Młodzieżowa z Bukowska II Edycja
- Samorząd Uczniowski ZS Nr 2 w Stalowej Woli
Projekt: Ekologicznie znaczy praktycznie
- Samorząd Ucczniowski ZST im. Bohaterów Września w Jaśle
Projekt: A czy znasz Ty Bracie młody rówieśników Twoich losy?
- Młodzieżowa Rada Miejska w Zaklikowie
Projekt: Ekologia łączy, a nie dzieli
- Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół w Iwoniczu
Projekt: Pokolenie Z z przeszłością w przyszłość
- Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół nr 3 s Jaśle
Projekt: Podle sady, bo tamady neje kady / Chodź tędy, bo tamtędy nie ma którędy
- Samorząd Uczniowski Bieszczadzkiego Zespołu Szkół Zawodowych
Projekt: Bieszczadzka młodzież w działaniu
- Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Łańcucie
Projekt: Szkoła Kopernika: Nasza Historia
Spotkania informacyjne
Fundacja Misji Obywatelskiej będąca Operatorem Funduszu Młodzieżowego w województwie podkarpackim w roku 2024 zorganizowała 25 spotkań informacyjnych w każdym powiecie województwa podkarpackiego. Spotkania adresowane były zarówno do odbiorców projektów, jak również opiekunów młodzieżowych organizacji pozarządowych.


