Uniwersytet Ludowy – o tradycji i przyszłości

Nazwa projektu: Uniwersytet Ludowy – o tradycji i przyszłości

Cel projektu: Celem projektu jest edukacja i rozwój osobisty osób dorosłych z województwa podkarpackiego poprzez organizację spotkań grundtvigańskich: seminariów, warsztatów i wyjazdów tematycznych.

Beneficjent: Fundacja Misji Obywatelskiej

Program: Rządowy Program Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych na lata 2020-2030.

Wartość projektu: 812 284,00 zł

Kwota dotacji: 812 284,00 zł

Kilka słów o projekcie

“Uniwersytet Ludowy – o tradycji i przyszłości” to projekt, którego głównym celem jest edukacja i rozwój osobisty osób dorosłych z obszaru województwa podkarpackiego, poprzez organizację spotkań grundtvigańskich: seminariów, warsztatów i wyjazdów tematycznych. Działania te odbywają się na terenie województwa podkarpackiego i mają na celu przygotowanie mieszkańców regionu do świadomego i odpowiedzialnego funkcjonowania w zmieniającej się rzeczywistości społecznej.

Projekt koncentruje się na podnoszeniu kluczowych kompetencji uczestników, w szczególności kompetencji społecznych i obywatelskich, a także zawodowych. Dzięki organizowanym wydarzeniom projekt wpływa również integrację społeczności, wzmocnienie więzi międzyludzkich i kulturowych, a także budowanie świadomości kulturowej regionu.

Udział w projekcie zapewnia uczestnikom poczucie sprawstwa i wiarę w możliwość zmiany swojego życia oraz życia lokalnych społeczności. Koncepcja projektu została oparta na grundtvigiańskiej metodzie dydaktycznej, czerpiącej z tradycji i bogactwa kulturowego regionu.

Projekt realizowany jest w okresie od 1 maja 2023 do 31 grudnia 2025 roku na terenie województwa podkarpackiego.

Projekt realizowany jest pod patronatem honorowym Wojewody podkarpackiego i Marszałka Województwa Podkarpackiego.

Realizacja projektu w 2025 roku

W 2025 roku Fundacja Misji Obywatelskiej będzie kontynuować działania w ramach projektu “Uniwersytet Ludowy – o tradycji i przyszłości”. Ostatni rok realizacji inicjatywy zostanie przeznaczony na organizację cyklu dwunastu spotkań seminaryjno- szkoleniowych, dwunastu warsztatów oraz czterech wyjazdów tematycznych. Zostaną opracowane i zorganizowane również trzy kursy dla uczestników. Działania projektowe zostaną uzupełnione poprzez przeprowadzenie serii dwunastu wywiadów z ekspertami.

Realizacja projektu w 2024 roku

W 2024 roku w ramach projektu zorganizowano cykl seminariów, warsztatów, wyjazdów tematycznych, wywiadów oraz kurs pisania ikon. Wydarzenia te zgromadziły łącznie kilkaset uczestników. W trakcie jego realizacji odbyło się dziesięć seminariów, w których uczestniczyło niemal czterysta osób, oraz dziesięć warsztatów, angażujących blisko trzystu uczestników. Istotnym elementem działań były również cztery wyjazdy tematyczne do miejsc związanych z historią i kulturą regionu, które pozwoliły ponad stu osobom lepiej poznać lokalne dziedzictwo kulturowe.

Ważnym aspektem projektu była również dokumentacja i promocja lokalnej historii i tradycji – przygotowano i opublikowano dziesięć wywiadów, które stały się cennym źródłem wiedzy. Dodatkowo, w ramach projektu odbył się specjalistyczny kurs pisania ikon, który zgromadził grupę pasjonatów i miłośników sztuki sakralnej.

Realizacja projektu w 2023 roku

W 2023 roku w ramach projektu “Uniwersytet Ludowy- o tradycji i przyszłości” odbyło się dziesięć wydarzeń w ramach cyklu seminaryjno-szkoleniowego, w których udział wzięło ponad 200 uczestników. Zorganizowaliśmy również serię dziesięciu warsztatów, które zgromadziły łącznie grupę 252 osób. Z kolei w wyjazdach tematycznych wzięło udział 112 osób zainteresowanych poznawaniem kultury i historii regionu. Dopełnienie działań stanowiła seria dwunastu wywiadów z ekspertami.

Sfinansowano ze środków Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych na lata 2020-2030

Działania projektowe w 2024

  • Cykl seminaryjno- szkoleniowy

Dodaj tu swój tekst nagłówka

  • Warsztaty
  • Wyjazdy
  • Wywiady

Działania projektowe w 2023

Galeria

Spoty promocyjne

Wywiady

Seminaria