Z myślą o Ukrainie!

Projekt pod tytułem „Z myślą o Ukrainie!” skierowany został do uchodźców przybywających zza naszej wschodniej granicy, którzy znaleźli schronienie przed wojną w Domu Seniora ,,Maria” w miejscowości Wapienne w powiecie gorlickim. W ramach darowizny otrzymanej ze środków Fundacji ORLEN zakupiliśmy i przekazaliśmy uchodźcom z Ukrainy wsparcie pierwszej potrzeby: odzież, środki higieniczne i żywność. 

Zadanie realizowaliśmy latem 2022 roku. Miało to istotne znaczenie, ponieważ militarny atak Federacji Rosyjskiej na Ukrainę rozpoczął się końcem lutego.  Uchodźcy uciekający do Polski często zostawiali swój dorobek w rodzinnym kraju, biorąc jedynie najpotrzebniejsze rzeczy i dokumenty. Osoby te, ze względu na porę roku, przybyły do Polski w odzieży, która odpowiadała wówczas panującej porze roku. Niestety zwiększające się temperatury w okresie letnim uniemożliwiały swobodne funkcjonowanie w ubraniach zimowych. Ponadto, liczne braki w artykułach pierwszej potrzeby potęgowały utrudnienia w codziennym życiu. 

Widząc problemy uchodźców Fundacja Misji Obywatelskiej zwróciła się do Fundacji Orlen z wnioskiem o przyznanie darowizny na zakup artykułów pierwszej potrzeby. Dzięki pozytywnej decyzji i otrzymanemu wsparciu finansowemu udało nam się zakupić odzież letnią, w tym bieliznę, skarpetki i obuwie. Ponadto zostały zakupione środki higieniczne (wkładki higieniczne, pieluchy, mydła, żele pod prysznic – artykuły higieniczne przeznaczone dla dzieci oraz kobiet w celu codziennej pielęgnacji), a także żywność, szczególnie ta nadająca się do długoterminowego przechowywania (m.in. konserwy, kasze, makarony, ale również soki, jogurty i słodycze). 

Dzięki wsparciu z Fundacji ORLEN udało się nam objąć pomocą grupę  70 uchodźców z Ukrainy. W jej skład wchodziły dzieci, kobiety i osoby starsze – ludzie najbardziej narażeni na działania wojenne.

Sfinansowano ze środków Fundacji ORLEN

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp