W obecnych czasach, wszystko zmienia się w niewyobrażalnie szybkim tempie. Często da się zauważyć trend kiedy to większe miasta rozwijają się w mgnieniu oka podczas gdy  wioski i mniejsze miasta stawiają swe kroki w kierunku nowoczesnej przyszłości zdecydowanie wolniej. Ludzie młodzi wyjeżdżają do większych aglomeracji w poszukiwaniu pracy, lepszych warunków do życia, biegną za wzorcami powtarzanymi w internecie. Zewsząd widać szansę na rozwój lecz często problemem jest skorzystanie z niej. Ale czy zawsze musi tak być, czego faktycznie brakuje mniejszym miejscowościom, co natomiast zasługuje na uwagę w większych miastach? 

Województwo podkarpackie jest jednym z województw Polski, którego rozwój widoczny jest na wielu polach, zarówno pod względem infrastrukturalnym, jak i społeczno-kulturowym, rozwijają się nowe technologie, turystyka rozkwita z roku na rok.  Prężnie rozwijająca się stolica województwa – Rzeszów, Autostrada A4, Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna, Dolina Lotnicza, Via Carpatia. Przemysłowa północ – Huta Stalowa Wola, PZL Mielec. Turystyczne południe – Jezioro Solińskie, Bieszczady. Ośrodki akademickie m.in. Uniwersytet Rzeszowski, Politechnika Rzeszowska, a także wiele innych ciekawych i ważnych projektów oraz inicjatyw. 

Niestety w powszechnej opinii panuje przekonanie, że Podkarpacie należy do tzw. Polski B. Pogląd ten jest zarówno krzywdzący i stygmatyzujący region i jego mieszkańców, jak również umniejsza wartość wkładu i ciężkiej pracy włożonej w rozwój województwa. 

Dlatego projekt Podkarpackie Rozmowy. Jaka jest przyszłość Podkarpacia? zakłada realizację debat w każdym powiecie województwa podkarpackiego, w ramach której zapytamy przedstawicieli władzy, biznesu i sektora pozarządowego, co zmieniło w ich społeczności lokalnej? Czy ważne inicjatywy z punktu widzenia mieszkańców nie zostały podjęte? Jeśli tak, to dlaczego? Jaka jest prognoza na przyszłość? Projekt zatem łączy debatę z konsultacjami. Chcemy włączyć mieszkańców w aktywną partycypację, życie społeczne, publiczne i obywatelskie. Czasem do zmian wystarczy rozmowa – dialog i odrobina działania.

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach #NOWEFIO. Komitet do spraw Pożytku Publicznego

Raport: ,,Podkarpackie Rozmowy.
Jaka jest przyszłość Podkarpacia?
Zbiór wywiadów
''

Raport: ,,Konsultacje z mieszkańcami województwa podkarpackiego w ramach projektu Podkarpackie Rozmowy. Jaka jest przyszłość Podkarpacia? Na podstawie zbioru debat i ankiet''

Wywiady


Debaty

Galeria


Cytaty

tabliczka_podkarpackierozmowy